Jaki młynek kupić? Żarnowy czy udarowy?

Ranking młynków żarnowych i udarowych

Mielenie ziaren kawy na bieżąco za pomocą dobrego młynka do kawy pozwala na zachowanie aromatu kawy oraz uzyskanie odpowiedniej głębi smaku podczas każdego parzenia. Zakup dobrego młynka do kawy nie budzi wątpliwości, jednak ilość modeli dostępnych na rynku może nieco przytłaczać. Obecnie dostępne na rynku młynki do kawy dzielimy na żarnowe, udarowe (nożowe), ręczne i elektryczne. Nasuwa się zatem pytanie, jaki młynek do kawy kupić? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu? Odpowiedzi na te pytania oraz ranking młynków do kawy żarnowych i udarowych znajdziesz poniżej.

Młynek żarnowy – jak działa?

Młynek żarnowy wyposażony jest w żarna odpowiadające za mielenie ziaren. Proces ten odbywa się identycznie jak w przypadku mielenia zboża. Dwa obracające się żarna rozgniatają ziarna kawy na drobny proszek wydobywają z nich maksimum aromatu. Każdy młynek żarnowy posiada możliwość regulacji grubości mielenia poprzez ustawienie odpowiedniej odległości żaren od siebie. Im bliżej siebie ustawimy żarna, tym drobniej zmielimy kawę.

Młynek żarnowy – jakość zmielonej kawy

Młynki żarnowe cieszą się ogromną popularnością wśród smakoszy czarnego naparu, ponieważ zmielona w nich kawa nie zmienia swojego smaku ani zapachu. Kolejną zaletą młynków żarnowych jest możliwość drobniejszego mielenia kawy, niż w przypadku młynków udarowych. Kawa zmielona w młynku żarnowym nadaje się również do zaparzenia w ekspresie. Bardzo często możemy spotkać również wbudowane młynki żarnowe w ekspresach ciśnieniowych. Nie wiesz jaki młynek żarnowy kupić? Sprawdź poniższy ranking młynków żarnowych.

Młynek udarowy – jak działa?

We wnętrzu młynka udarowego znajdziemy kręcące się młoteczki, które za pomocą ostrzy przecinają ziarna kawy na mniejsze kawałki. Grubość mielenia kawy regulowana jest za pomocą czasu, bowiem im krócej działa młynek udarowy, tym grubiej zmielimy ziarna. Jeżeli chcemy zmielić bardzo drobno kawę, powinniśmy włączyć młynek udarowy na dłuższą chwilę. Ostrza przecinając ziarna wytwarzają ciepło, przez co zmielona kawa nagrzewa się. To sprawia, że kawa nabiera gorzkiego posmaku.

Na rynku dostępne są następujące typy młynków udarowych: szklane, ceramiczne, drewniane, metalowe i plastikowe. Od rodzaju wybranego materiału zależy nie tylko trwałość urządzenia, ale także poziom hałasu jakie wytwarza młynek podczas mielenia kawy. Młynki udarowe drewniane i plastikowe charakteryzują się cichszą pracą, ale młynki metalowe i żeliwne są zdecydowanie trwalsze kosztem cichej pracy.

Młynek udarowy – jakość zmielonej kawy

Młynek udarowy podczas mielenia kawy mocno ją nagrzewa negatywnie wpływając na jej smak i aromat. Dodatkowo podczas mielenia w młynku udarowym powstaje pył powodujący zakwaszenie kawy. Oczywiście wszystko zależy od gustu, a więc kawa z młynka udarowego ma również sporą grupę smakoszy.

Dlaczego świeżo zmielona kawa jest lepsza?

Ziarna kawy podczas mielenia uwalniają swój aromat wypełniając zapachem cały dom. Mielenie kawy na bieżąco przed każdym zaparzeniem pozwala nam na zachowanie pełni aromatu i głębi smaku. Kawa mielona z dużym wyprzedzeniem szybko traci swoje walory smakowe i zapachowe, czyli zwyczajnie wietrzeje. Jeżeli jesteś kawowym smakoszem z pewnością lubisz eksperymentować z różnymi grubościami mielenia ziaren. Taką możliwość daje właśnie młynek. Kupowanie kawy w ziarnach i mielenie jej samemu w domu wychodzi taniej, niż kupowanie gotowej kawy zmielonej.

Młynek żarnowy i jego parametry

Na temat młynków żarnowych możemy znaleźć wiele opinii, jednak zdecydowana większość z nich jest zwyczajnie pozytywna. Ten rodzaj młynka cieszy się dużym uznaniem nie tylko u smakoszy czarnego naparu, ale także u tych, którzy swoją przygodę z kawą dopiero zaczynają. Jednak na co powinniśmy zwrócić uwagę chcąc kupić najlepszy dla nas model?

Jedną z najważniejszych funkcji młynka jest możliwość zmiany stopnia zmielenia kawy. Dzięki temu kawę bez problemu zaparzymy zarówno w kawiarce, jak i ekspresie ciśnieniowym. Drugą z kolei ważną kwestią jest moc silnika. Zasadne jest, że im moc większa, tym wydajniejsze jest urządzenie. Żarna podczas rozdrabniania ziaren nie wytwarzają ciepła, warto jednak zwrócić uwagę, aby wysokość obrotów podczas mielenia nie była zbyt wysoka – może to powodować utratę aromatu.

Ranking młynków do kawy

Zarówno młynki żarnowe elektryczne jak i ręczne mają swoich zwolenników. Jaki młynek zatem kupić? Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, ze młynek elektryczny będzie lepszym rozwiązaniem, jednak to w młynku żarnowym ręcznym zmielimy lepszą kawę. Minusem ręcznych młynków żarnowych jest fakt, że żarna zasilane są za pomocą siły ludzkich rąk, a więc podczas mielenia możemy się trochę zmęczyć. Oczywiście na zmielenie kawy poświęcimy nieco więcej czasu. Jaki młynek żarnowy ręczny kupić? Sprawdź poniższy ranking młynków do kawy.

Młynki żarnowe elektryczne pozwalają na szybsze mielenie aromatycznej kawy, zachowując jej wszystkie aromaty. Elektryczny młynek wolnoobrotowy do doskonała opcja dla tych, którzy nie mają czasu na ręczne mielenie kawy. Młynki żarnowe elektryczne pozwalają na dokładnie zmielenie kawy bez jej nagrzewania, a więc uzyskana kawa będzie smakować podobnie jak zmielona za pomocą młynka ręcznego. Jaki młynek żarnowy elektryczny kupić? Sprawdź poniższy ranking młynków do kawy.

Do grona najpopularniejszych producentów młynków żarnowych możemy zaliczyć DeLonghi, MPM, Eldom, Krups, Severin, Camry, Russell Hobbs, Graef, Nivona, Ascaso, Rommelsbacher, Eureka, Baratza. Każdy ze wspomnianych producentów oferuje dobre i tanie młynki żarnowe. Zobacz powyższe rankingi młynków do kawy, które pozwolą Ci podjąć decyzję jaki młynek do kawy kupić. W zestawieniach znajdziesz również aktualną cenę każdego urządzenia i opinie.

Przydało się? Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *