Jaką kawiarkę (kafeterkę) wybrać?

Każdy z miłośników kawy doskonale wie, że aby zaparzyć pyszną i aromatyczną kawę w domu należy posiadać odpowiedni sprzęt, jak kawiarka. Zasada działania oraz konstrukcja kawiarek jest bardzo prosta. Na rynku dostępnych jest jednak wiele typów kawiarek jak elektryczne, ceramiczne, tłokowe, ciśnieniowe, kawiarki francuskie oraz te wykonane ze stali i aluminium. Jak widać wybór urządzeń do parzenia kawy jest spory, jaką kawiarkę kupić, aby parzyć w domowych warunkach aromatyczną kawę? Odpowiedź na to pytanie oraz ranking kawiarek znajdziesz poniżej.

Kawiarka czy ekspres do kawy?

Kawiarka w swojej konstrukcji jest bardzo prosta, co ma również przełożenie na niską cenę kawiarki. Bardzo często smakosze kawy rezygnują z zakupu profesjonalnego ekspresu do kawy właśnie na rzecz taniej kawiarki. Oczywiście nie zaszkodzi wyposażyć się w oba urządzenia. Wszystko zależy od gustu oraz tego, ile kawy dziennie pijemy. Kawiarka pozwala na jednoczesne zaparzenie kawy zarówno na jedną jak i kilka filiżanek kawy.

Kawiarki są tanie oraz bardzo proste w obsłudze, co daje im przewagę nad drogimi ekspresami do kawy. Kawiarkę bez problemu schowamy w każdej szafce ze względu na jej niewielkie wymiary. Kawiarka / kaferera /  kafeterka to idealne rozwiązanie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kawą. Kawiarka zbudowana jest z podstawy ze zbiornikiem na wodę wyposażonym w zawór bezpieczeństwa, sitka na kawę, zbiornika na zaparzoną kawę oraz uszczelki.

Kawiarka stalowa czy aluminiowa?

Materiał z jakiego wykonana jest kawiarka zależy od jej ceny. Im więcej zainwestujemy w zakup nowego sprzętu, tym trwalszych materiałów możemy się spodziewać w konstrukcji naszej kawiarki. Kupując tanią kawiarkę należy pamiętać, że nie będzie ona wieczna i będzie się szybciej zużywać niż modele z wyższej półki. Warto zatem się zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem będzie tania kawiarka, czy też jej trwalszy odpowiednik.

  • Kawiarka stalowa – Kawiarki stalowe produkowane są w różnych kształtach i rozmiarach. Obudowa kawiarki wykonana ze stali charakteryzować się będzie gładką powierzchnią. Po zaparzeniu kawy należy bezzwłocznie umyć kawiarkę i pozostawić do dokładnego wyschnięcia. Cena kawiarki ze stali może być nieco wyższa, niż kawiarki aluminiowej.
  • Kawiarka aluminiowa – Kawiarki wykonane z aluminium zazwyczaj są kanciaste. Obudowy takich kawiarek wykonane z bezpiecznego stopu aluminium. Kawiarki aluminiowe zazwyczaj są koloru srebrnego, a o ich powłokę należy odpowiednio dbać. Podczas czyszczenia należy unikać detergentów mogących uszkodzić powłokę oraz narazić kawiarkę na powstawanie przebarwień. Jeżeli szukasz taniej kawiarki, to właśnie ta wykonana z aluminium będzie odpowiednia.

Kawiarki ceramiczne i kawiarki elektryczne

W sklepach oprócz tradycyjnych kawiarek można również spotkać modele elektryczne i ceramiczne. Czym one się różnią? Jaką kawiarkę lepiej kupić?

  • Kawiarki ceramiczne – Zasada działania kawiarek ceramicznych jest identyczna co w kawiarkach aluminiowych i stalowych. Kawiarkę ceramiczną stawia się na płycie grzewczej w celu podgrzania wody.
  • Kawiarki elektryczne – Do ich prawidłowego działania wymagane jest podłączenie do gniazdka. Nie wymagają stawiania na kuchence w celu zagotowania wody. Ogromną zaletą kawiarek elektrycznych jest wygoda ich użytkowania. Część modeli posiada również opcję automatycznego wyłączania po zagotowaniu wody.
  • Kawiarki tradycyjne wykonane ze stali lub aluminium oraz kawiarki ceramiczne w celu zaparzenia kawy wymagają postawienia na kuchence elektrycznej, ceramicznej bądź płycie gazowej. Jeżeli posiadasz płytę indukcyjną, wyposaż się w kawiarkę indukcyjną specjalnie przystosowaną do tego typu kuchenek.

Kawiarka czy zaparzacz do kawy?

Przed zakupem nowego sprzętu do zaparzania kawy najczęściej pojawiają się dwa pytania. Jaką kawiarkę kupić oraz czy lepsza jest kawiarka czy zaparzacz do kawy? Zaparzacz (czyli kawiarka francuska) działa nieco inaczej niż tradycyjna kawiarka. Zaparzacz służy do zaparzania mocnej kawy o wysokim aromacie. Najczęściej jest to dzbanek z tłokiem, który oddziela fusy od zaparzonego naparu. Zaparzacz może służyć również do zaparzania herbaty.

  • Kawiarka tłokowa (zaparzacz do kawy)Kawiarki tłokowe są tanie, mimo swojego szerokiego zastosowania. Zaparzacz może służyć zarówno do parzenia kawy jak i herbaty. Kawiarka tłokowa do poprawnego działania nie wymaga ani prądu, ani stawiania na kuchence. Za pomocą tłoka oddziela się fusy od naparu. Tłok poruszany jest za pomocą ludzkich rąk. W naparze mogą pojawić się drobne fusy. Kawa podczas parzenia może wystygnąć.
  • Kawiarka ciśnieniowaCena kawiarki ciśnieniowej jest nieco wyższa niż kawiarki tłokowej. Za pomocą kawiarki ciśnieniowej zaparzyć możemy jedynie kawę (w przeciwieństwie do tańszego zaparzacza, gdzie parzyć można również liście herbaty). Kawiarka wymaga postawienia na kuchence lub podłączenia do prądu w zależności od wybranego modelu. Gotowa zaparzona kawa znajduje się w osobnym zbiorniku, a napar jest czysty bez drobinek fusów. Kawa podczas parzenia nie stygnie.

Smakosze kawy częściej wybierają kawiarkę ciśnieniową niż zaparzacz do kawy. Kawa zaparzona w kawiarce ciśnieniowej smakuje podobnie jak ta przyrządzona za pomocą profesjonalnego ekspresu do kawy. Kawiarka ciśnieniowa parzy aromatyczną kawę, a samo urządzenie idealnie sprawdzi się zarówno w rękach początkującego smakosza kawy jak i tych, których oczekiwania wobec kawy są bardziej wygórowane.

Ranking kawiarek / kafeterek

Do grona najpopularniejszych producentów kawiarek ciśnieniowych możemy zaliczyć Bialetti, Tadar, GAT, Domotti, Bergner, Frabosk, Renberg, Pazzetti, La Cafeterie. Każdy ze wspomnianych producentów oferuje dobre i tanie kawiarki. Zobacz powyższe rankingi kawiarek ciśnieniowych, które pozwolą Ci podjąć decyzję jaką kawiarkę wybrać. W zestawieniach znajdziesz również aktualną cenę każdego urządzenia i opinie.

Przydało się? Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *