Jaki ekspres ciśnieniowy / przelewowy do kawy kupić?

Zastanawiasz się, który ekspres spełni Twoje oczekiwania?  Nie wiesz, jaki ekspres do domu czy biura wybrać? Koniecznie zobacz poniższy ranking ekspresów do kawy!

Decyzja o zakupie ekspresu do kawy nie należy do najłatwiejszych. Na rynku znajduje się kilka rodzajów ekspresów, które dodatkowo znacząco różnią się od siebie ceną. Na początek warto zadać sobie pytanie, jakim sposobem przyrządzana będzie nasza kawa. Pod tym bowiem względem wyróżniamy trzy typy ekspresów: przelewowy, ciśnieniowy oraz ciśnieniowo-przelewowy.

Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać?

Ekspresy podczas swojej pracy wykorzystują wysokie ciśnienie. Zagotowana woda pod wysokim ciśnieniem dozowana jest do pojemnika z kawą, a następnie do filiżanki. Ekspresy zwykle (choć nie zawsze) wyposażone są w dyszę do spieniania mleka i podwójny dozownik do przygotowania dwóch filiżanek kawy jednocześnie. Niektóre z droższych modeli ekspresów ciśnieniowych posiadają dodatkowo wydzieloną komorę z młynkiem. Ekspresy ciśnieniowe posiadają specjalną kratkę, pod którą zbierają się resztki kawy.

Wady i zalety ekspresów ciśnieniowych:

  • Są bardziej zaawansowane od ekspresów przelewowych
  • Zwykle mają podwójny dozownik
  • Często posiadają dyszę do spieniania mleka
  • Wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, które poprawiają użytkowanie
  • Kawa przyrządzana pod wysokim ciśnieniem jest lepiej przyswajalna dla organizmu
  • Ekspresy ciśnieniowe są stosunkowo drogie

Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na:

  • Ekspresy ręczne – odmierzoną ilość zmielonej kawy wsypujemy do specjalnego sitka. Po każdym zaparzeniu kawę należy z sitka usunąć ręcznie.
  • Ekspresy automatyczne – znacznie wygodniejsze w użyciu. Kawę ziarnistą wsypujemy do pojemnika, gdzie przed zaparzeniem zostaje zmielona. Ekspres sam odmierza kawę i wodę. Cena w zależności od wielkości i zaawansowania to 400 do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
  • Ekspresy niskociśnieniowe – inaczej kawiarki. Wyposażone są w dzbanek, sitko na kawę oraz pojemnik na wodę. Koszt takiego urządzenia to 30-90 złotych.

Wyróżniamy dwie postaci automatycznych ekspresów ciśnieniowych – wolnostojące oraz te do zabudowy. Ekspresy możemy bez problemu dopasować do wyposażenia kuchni.

Niektóre z droższych ekspresów ciśnieniowych mają bezpośrednie podłączenie do wody. Dzięki tej funkcji ekspres automatycznie staje się nie tylko droższy, ale także trudniejszy w utrzymaniu jego czystości.

W podsumowaniu warto wspomnieć, że pośród rodzajów ekspresów automatycznych coraz bardziej popularne stają się ekspresy kapsułkowe. Zamiast zwykłej ziarnistej kawy, wykorzystuje się specjalnie stworzone dla nich kapsułki. Ceny ekspresów kapsułkowych wahają się między 300 a 400 złotych.

Ranking ekspresów ciśnieniowych

Jaki ekspres przelewowy wybrać?

Ekspresy przelewowe są zdecydowane mniej skomplikowane od ciśnieniowych, zarówno w budowie jak i obsłudze. Ekspres przelewowy składa się z pojemnika na kawę, dzbanka- najczęściej żaroodpornego (niektóre modele posiadają termos, dzięki czemu kawa dłużej utrzymuje właściwą temperaturę), filtra – najczęściej jednorazowego papierowego lub wielorazowego nylonowego oraz płyty grzewczej utrzymującej temperaturę i podgrzewającej wodę.

Proces parzenia kawy w ekspresach przelewowych jest banalnie prosty. Na początku musimy włożyć filtr do pojemnika na kawę i wsypać zmielone ziarna. Ekspres pobiera wodę ze zbiornika do komory grzewczej, która po zagotowaniu doprowadzana jest do zbiornika z kawą.

Wady i zalety ekspresów przelewowych:

  • Ekspres przelewowy jest tani i łatwy w użyciu
  • Wyposażony jest w płytę grzewczą utrzymującą temperaturę
  • Zwykle można przygotować więcej niż jedną filiżankę kawy
  • Konieczne jest kupowanie filtrów papierowych
  • Proces przyrządzania kawy jest wydłużony i bardziej pracochłonny

Ranking ekspresów przelewowych

Jakie funkcje może posiadać ekspres?

Niektóre modele ekspresów ciśnieniowych posiadają dodatkowe funkcje ułatwiające przyrządzanie kawy i poprawiające jej smak. Są to na przykład:

  • Funkcja regulacji mocy – umożliwia ustawienie mocy ekspresu, w zależności czy wolimy słabszą czy mocniejszą kawę.
  • Automatyczne dozowanie kawy i wody – umożliwia wybór rodzaju kawy
  • Programator czasowy – kawa zaparzy się o wcześniej ustawionej godzinie
  • Dysza pary – pozwala na spienienie mleka
  • Samoczyszczenie – funkcja, za pomocą które ekspres czyści się automatycznie.
  • Filtr wody – oczyszcza wodę z kamienia i innych znajdujących się w niej zanieczyszczeń
  • Wyświetlacz LCD – wyświetla wszystkie niezbędne informacje na temat wybranych funkcji
  • System ESE – możliwość przygotowania kawy z saszetki
  • System aroma whirl plus – woda poddawana jest wirowaniu, dzięki czemu kawa staje się bardziej aromatyczna

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Oprócz wyboru typu ekspresu oraz funkcji, jakie posiadają, warto zwrócić uwagę na inne ważne parametry. Jakie?

  • Moc ekspresu. Im większa będzie moc grzałki, tym szybszy będzie proces zaparzania kawy. Moc zależna jest głównie d rozmiarów urządzenia – mniejsze dysponują mocą do około 800 W, większe nawet do 1400 W.
  • Rozmiary. Ekspresy automatyczne charakteryzują się dość dużymi rozmiarami. Warto więc zastanowić się najpierw gdzie zamierzamy umieścić urządzenie i czy mamy na nie wystarczająco dużo miejsca.
  • Ciśnienie. Wartość wyrażana jest w barach i oznacza poziom ciśnienia, które wytwarzane jest podczas pracy ekspresu. W zależności od wielkości wartości ciśnienia wyróżnimy ekspresy nisko i wysokociśnieniowe.
    • Ekspresy niskociśnieniowe charakteryzują się maksymalnym ciśnieniem 4 barów. Ich wadą jest znacznie dłuższy czas parzenia kawy, sięgający nawet 15 minut. Ponadto podczas zaparzania, z kawy nie zostają usunięte szkodliwe dla organizmu kwasy.
    • Ekspresy wysokociśnieniowe charakteryzują się minimalnym ciśnieniem 9 barów. Dużą zaletą ekspresów wysokociśnieniowych jest ekspresowe tempo parzenia kawy, trwające zaledwie 30 sekund. Za pomocą wysokiego ciśnienia kawa staje się bardziej aromatyczna, a za pomocą ekspresu wysokociśnieniowego przygotujemy także wyśmienite espresso.
  • Płyta podgrzewająca. Warto upewnić się, czy wybrany przez nas ekspres posiada płytę podgrzewającą. Pozwala ona bowiem na dłuższe utrzymanie odpowiedniej temperatury naszego napoju.
  • Wielkość pojemników. Im większe pojemniki na kawę i wodę, tym mniejsza częstotliwość ich uzupełniania. Ma to też swoje wady, gdyż kawa pozostawiona w ekspresie na dłuższy czas straci swój aromat, a woda może stać się niezdatna do picia. Należy dokładnie przemyśleć przez ile osób i jak często ekspres będzie użytkowany, i dobrać odpowiedni rozmiar pojemników.

Ciekawostka…

Kawa z ekspresu wysokociśnieniowego osiągnie najlepszy smak i aromat, kiedy zostanie zaparzona wodą o temperaturze 92 stopni Celsjusza, pod ciśnieniem 15 barów.

Dodatki, które warto posiadać

Młynek do kawy. W przypadku automatycznych ekspresów ciśnieniowych, dodatkowy młynek staje się zbędny. Jednak jeśli nasz ekspres nie posiada młynka wbudowanego, warto się w niego zaopatrzyć. Kawa świeżo mielona jest bardziej aromatyczna i intensywna. Dodatkowe młynki do kawy kosztują od 50 do nawet 2000 zł.

Kawa! Jest chyba najważniejsza w całym ekspresowym świecie. Idealnie dobrany rodzaj kawy pozwoli na uwolnienie jej najlepszych właściwości. W zależności od ekspresu, musimy dobrać odpowiedni rodzaj kawy:

  • Ekspres ciśnieniowy – kawa drobno mielona
  • Ekspres przelewowy – kawa grubo mielona
  • Ekspres niskociśnieniowy – kawa średnio mielona

Środek do odkamieniania. Nawet jeśli wybrany przez nas ekspres posiada funkcję samoczynnego czyszczenia, musimy zaopatrzyć się w środek do odkamieniania. Niezbędne jest bowiem systematyczne odkamienianie ekspresu, ponieważ żywotność urządzenia zostanie zwiększona.

Warto zaopatrzyć się także w specjalne szczoteczki, które ułatwią nam usunięcie zalegającej kawy z trudniej dostępnych miejsc.

Przy wyborze odpowiedniego ekspresu, należy kierować się przede wszystkim własnym gustem. Jeśli jesteśmy smakoszami „boskiego napoju”, weźmy pod uwagę szczególnie ręczny ekspres ciśnieniowy bądź kawiarkę. W przypadku wyboru ekspresu do biura czy kawiarenki, warto skupić się na automatycznych ekspresach ciśnieniowych.

Ranking ekspresów do kawy

Do najpopularniejszych producentów ekspresów do kawy możemy zaliczyć: Krups, Saeco, Jura, Bosch, Bosch Tassimo, DeLonghi, Illy, Philips, Siemens, Zelmer, AEG, Ariete, Bugatti Italy, Clatronic, Electrolux, Grundig, Kalorik, Melitta, Miele, Moccamaster, Nivona, Russell Hobbs, Sencor, Severin, Smeg, Tchibo, WMF, Dolce Gusto, SilverCrest, Cafissimo, Adler, Amica, Ascaso, Bomann, Botti, Braun, Camry, Casa Bugatti, Cloer, Efbe-Schott, ETA, First Austria, Foster, Fulgor Milano, Gaggia, Graef, Hendi, HotPoint, Iberital, Kenwood, La Pavoni, Lauson, Lavazza, Maestro, Magimix, Mesko, Morphy Richards, Nespresso, Philco, Princess, Profi Cook, Ravanson, Rowenta, Solac, Tefal, Teka, Tescoma, Tristar, Ufesa, Unold, Whirlpool. Każdy ze wspomnianych producentów oferuje dobre i profesjonalne ekspresy do kawy. Zobacz powyższe rankingi ekspresów, które pozwolą Ci podjąć decyzję jaki ekspres wybrać. W zestawieniach znajdziesz również aktualną cenę każdego urządzenia i opinie.

Przydało się? Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *